• Súčasnosť

•  Základná umelecká škola v Spišskom Podhradí je plne organizovaná.  Školu navštevujú v súčasnosti žiaci, ktorým je poskytnuté vyučovanie v týchto umeleckých odboroch:

a) Hudobný odbor

b) Výtvarný odbor

c) Tanečný odbor

d) Literárno-dramatický odbor

e) Odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby

Možnosť umelecky sa vzdelávať majú žiaci od predškolského veku až po dospelých.

Priestorové  a materiálno technické podmienky školy

Základná umelecká škola v Spišskom Podhradí od školského roku 2008/2009 sídli v budove na sídlisku Hrad 1138/28. V termíne od januára 2020 do júna 2020 prebehla rekonštrukcia hlavnej budovy ZUŠ na sídlisku Hrad. Z tohto dôvodu prebiehalo vyučovanie v náhradných priestoroch. Vďaku úsiliu vedenia mesta Spišské Podhradie od  septembra školského roku 2020/2021 už ZUŠ v Spišskom Podhradí opäť sídli v zrekonštruovaných priestoroch na sídlisku Hrad. Slávnostné požehnanie koncertnej sály ZUŠ v Spišskom Podhradí sa uskutočnilo 28. augusta 2020 za účasti primátora mesta MVDr. Michala Kapustu a vzácných hostí, ktorí rôznym spôsobom prispeli k úspešnej realizácii celého projektu. V kultúrnom programe pri tejto príležitosti vystúpili ľudová hudba Branisko pod vedením Mikuláša Demočka, DiS. art., školský orchester ZUŠ pod vedením Júliusa Illeša ml., DiS. art.  a žiaci tanečného odboru pod vedením Mgr. Ivety Rusnákovej, DiS. art. Ďalším cieľom vedenia ZUŠ bude postupne a podľa finančných možností školy opraviť, doplniť či dovybaviť novovzniknuté učebne tak, aby splňali povinné požiadavky pre vyučovanie určené ministerstvom školstva pre daný odbor. Vzhľadom k skutočnosti, že školský rok začal už v rekonštruvaných priestoroch bude potrebné ešte postupne odstrániť nedostatky, či chyby, ktoré zvyčajne po rekonštrukcii vzniknú. Všetky učebne spĺňajú požiadavky hygieny a majú potrebnú teplotu, svetlosť a vlhkosť. Učitelia  učí vo svojich  triedach, no väčšinou sa delia o triedu s inými pedagógmi. Vyučovanie v rámci týždňa je zorganizované tak, aby mal každý v rámci svojho vyučovacieho času voľnú triedu. ZUŠ v Spišskom Podhradí má štyri elokované pracoviská a to konkrétne v priestoroch ZŠ v Bijacovciach, ZŠ Granči-Petrovciach, v priestoroch OÚ v Nemešanoch a v Spišskom Podhradí na Galovej ulici. Vyučovanie na Galovej ulici v Spišskom Podhradí neprebieha.  Vznikom elokovaných pracovísk došlo k rozptylu počtu žiakov, čo znamená poskytovanie benefitu pre rodičov v daných obciach a možnosť efektívne využívanie priestorov pre ZUŠ. Škola každý rok postupne dopĺňa materiálno-technické vybavenie podľa možností a požiadaviek ministerstva školstva pre povinné vybavenie  v jednotlivých odboroch.  Technika a vybavenie má svoje využitie počas vyučovacieho procesu ako aj  na školských akciách, koncertoch a podujatiach organizované školou.  Všetky učebne disponujú pripojením na internet a sú pripravené pre skvalitňovanie vyučovacieho procesu.

Podujatia a aktivity školy

ZUŠ počas školského roku, ale aj mimo neho organizuje, zúčastňuje sa a podieľa  na veľkom množstve rôznych vystúpení, koncertov, výstav, spoločenských podujatí a iných akcií. Okrem toho sa zapája do súťaží, prehliadok, koncertov základných umeleckých škôl a iných inštitúcií v rámci  Slovenska. Nadviazali sme spoluprácu s piatimi umeleckými školami z okolia, ale aj so zahraničným partnerom z Poľska. Cieľom školy je naďalej vždy viac skvalitňovať účinkovanie žiakov a učiteľov ako aj samotnej  ZUŠ.