História školy
Korene Základnej umeleckej školy v Spišskom Podhradí siahajú do nášho susedného okresného mesta Levoče. Keďže do roku 1988 mali žiaci s umeleckými ambíciami zo Spišského Podhradia a jeho okolia možnosť štúdia len vo vtedajšej Ľudovej škole umenia v Levoči, ktorá svojou vzdialenosťou od Spišského Podhradia a obcí v jeho blízkosti predstavovala istú prekážku v dochádzke žiakov na vyučovanie, začali sa rodiť úvahy o umeleckom vzdelávaní žiakov nášho mesta a jeho okolia v Spišskom Podhradí. Vtedajší riaditeľ ĽŠU v Levoči PaedDr. Eduard Michálek mal pochopenie pre potreby dochádzajúcich žiakov a inicioval najskôr založenie vysunutej triedy ĽŠU v Levoči v Spišskom Podhradí. Postupne oslovil troch zanietených pedagógov s ponukou vyučovať v tejto triede: pána Jozefa Jendrichovského, učiteľa Základnej škole na Partizánskej (dnešnej Školskej) ulici v Spišskom Podhradí, pani Janu Parovú, externú učiteľku v ĽŠU v Levoči a pána Jozefa Franka, učiteľa ZŠ v Domaňovciach.
Pán Jendrichovský vyučoval hudobnú náuku a hru na akordeóne. Pani Parová hru na klavíri a pán Franko hru na akordeóne. Najskôr sa vyučovalo v ZŠ na Partizánskej ulici, no neskôr, keď priestory na výučbu nepostačovali potrebám vyššieho záujmu detí, prebiehalo vyučovanie nástrojovej hry v priestoroch dnešnej reštaurácie U kastelána. Časom sa ukázalo, že vykurovanie a sociálna vybavenosť priestorov v tejto budove nevyhovujú požiadavkám učiteľov a žiakov. Vyučovanie v ďalších dvoch školských rokoch bolo opäť v Základnej škole na Partizánskej ulici, kde boli prevezené hudobné nástroje klavír a akordeón. V roku 1990 došlo k premenovaniu ĽŠU v Levoči na Základnú umeleckú školu a vyysunutá trieda v Spišskom Podhradí sa stala jej súčasťou.
Kontúry novej školy sa začali rysovať v roku 1991. V tom čase bol poslancom mestského zastupiteľstva a členom mestskej rady v Spišskom Podhradí pán Mgr. Peter Krupa. Ako dlhoročný pedagóg výtvarného odboru ĽŠU v Levoči chápal potrebu a význam umeleckého vzdelávania mladej generácie. Chcel, aby bola umelecká škola čo najbližšie k obyvateľom mesta a okolitým obciam. Prinieslo by to viaceré pozitíva: menej starostí pre rodičov, zníženie cestovných nákladov a úsporu času žiakov i prínos pre kultúru mesta aj okolia. Využil pozitívny postoj vtedajšieho primátora mesta pána Ing. Františka Slebodníka k založeniu školy. Dostal na zváženie ponuku stať sa zakladateľom a prvým riaditeľom novej základnej umeleckej školy. Túto ponuku po zrelej úvahe prijal.
Dňa 1. augusta 1991 mesto vystavilo zriaďovaciu listinu školy a menovací dekrét riaditeľa školy. Škola bola administratívne zriadená, no bolo potrebné nájsť pre ňu vhodnú budovu. Vyhovujúcimi typmi sa stali tri bývalé budovy materských škôl, v ktorých sa prestalo učiť. Riaditeľ Školskej správy v Spišskej Novej Vsi pán PaedDr. Vladimír Klein, jeho spolupracovník pán Anton Barabas, primátor mesta pán Ing. Slebodník a pán Mgr. Krupa si prehliadli jednotlivé budovy a rozhodli sa pre budovu na Gálovej ulici č. 28. Táto budova stála v príjemnom, tichom prírodnom prostredí na periférii mesta, obklopená záhradou a množstvom zelene.
Keď mala škola svoju budovu, nič nebránilo začatiu jej činnosti dňa 2. septembra 1991. I keď vyučovanie prebiehalo od spomínaného dňa, slávnostné otvorenie školy sa uskutočnilo až 27. novembra 1991. Súčasťou otvorenia sa stal kultúrny program žiakov bývalej vysunutej triedy, novootvoreného tanečného a literárno-dramatického odboru i učiteľov školy. Program sprevádzala výstava žiackych prác.
Škola vyvíjala od začiatku činnosť so všetkými umeleckými odbormi. Od septembra tvorilo jej rady 5 zamestnancov: riaditeľ Mgr. Krupa (výtvarný a literárno-dramatický odbor, zobcová flauta), učitelia PaedDr. Parová (klavír), PaedDr. Jendrichovský, PhD. (akordeón a hudobná náuka), pán Franko (akordeón) a školníčka pani Anna Žecová. V priebehu prvého školského roka pribudli ďalší zamestnanci, a to učitelia Alojz Almassy (klavír, zobcová flauta), Mgr. Ján Takáč (gitara), PaedDr. Božena Švábová, PhD. (tanečný odbor), Mgr. Jana Kotlárová (výtvarný odbor) a Lenka Hriadelová. Ako kurič pracoval pán Michal Pramuk.
Prvý verejný koncert žiakov novej školy sa konal 5. decembra 1991 pre dôchodcov Jednoty v priestoroch hotela Spiš. Napriek pozitívam, ktoré nová ZUŠ so sebou priniesla, jej prvé kroky sprevádzali aj ťažkosti. Predovšetkým bolo potrebné získať do novej školy kvalifikovaných pedagógov a zvýšiť počet jej žiakov. S týmito problémami sa musel „popasovať“ riaditeľ školy. Hľadal, presviedčal, agitoval,... Jeho úsilie prinieslo ovocie. Postupne sa podarilo zvýšiť počet žiakov na 160 a rozšíriť rady pedagógov, i keď väčšinou nekvalifikovaných.
Zvyšovanie počtu žiakov a pristavenie dvoch nových miestností k budove školy si vyžadovalo doplnenie interiéru budovy nábytkom. Pretože na nový nábytok nebol dostatok financií, škole pomohli iné školy a organizácie. ZŠ v Bijacovciach požičala umeleckej škole 10 lavíc, ZŠ v Nálepkove darovala 20 lavíc. Ďalší nábytok získal riaditeľ školy od Vzorodevu Spišské Podhradie a Ministerstva životného prostredia, odkiaľ ho vyradili.
V rokoch 1991 – 1994 začala poloha budovy školy na konci mesta spôsobovať veľký problém. Stala sa lákadlom pre zlodejov a vlamačov. V priebehu uvedených rokov došlo k trom vlámaniam do budovy školy. Páchateľov vlámaní odradili od zločinov až prísne opatrenia prijaté mestským zastupiteľstvom.
Po počiatočných ťažkostiach pokračovalo umelecké vzdelávanie nerušene ďalej až do roku 2000. Vtedy sa škola plynofikovala. Učitelia i žiaci ju museli na dva a pol mesiaca opustiť. „Azyl“ a pomoc im poskytol na tento čas biskupský úrad v Spišskej Kapitule. S prepožičanými priestormi ako aj s prístupom úradu k potrebám školy bola všeobecná spokojnosť.
História prvej budovy školy sa prestala písať koncom školského roka 2007/2008. Po pôsobivej rozlúčke žiakov a zamestnancov s tzv. starou budovou sa škola presťahovala do novej rekonštruovanej budovy na sídlisku Hrad 28.
Školský rok 2008/2009 začal v novej budove, kde škola sídli dodnes. Na podnet mesta ako zriaďovateľa školy bola zrekonštruovaná predná časť budovy bývalého nedostavaného kina, postaveného v minulom režime a upravená pre potreby umeleckého vzdelávania žiakov. Javisková časť budovy a hľadisko zatiaľ nie sú zrekonštruované. I keď svoje „detstvo a dospievanie“ prežila škola v starej budove, nová budova priniesla tiež svoje pozitíva: škola sa dostala bližšie k „srdcu“ mesta do blízkosti autobusového nástupišťa, je viac „na očiach“ občanov i návštevníkov mesta, má dobré hygienické a priestorové podmienky. Dňa 1. júla 2009 bol menovaný po výberovom konaní za riaditeľa Mgr. Imrich Biric. Staval na pozitívach školy z minulosti a s pomocou zanieteného kolektívu spolupracovníkov hľadal nové podnety, možnosti a aktivity pre školu. Po uplynutí funkčného obdobia predchádzajúceho riaditeľa bol dňa 1. júla 2014 po výberovom konaní za riaditeľa menovaný Mgr. Štefan Genčúr, DiS. art., učiteľ hudobného odboru ZUŠ.
Základná umelecká škola v Spišskom Podhradí bude i naďalej v ďalšom období svojho pôsobenia vzdelávať a vychovávať nové generácie mladých ľudí v hudobnom, literárno-dramatickom, tanečnom a výtvarnom odbore. Hlavnou prioritou NAŠEJ Základnej umeleckej školy v Spišskom Podhradí je prostredníctvom žiakom vdýchnuť svojmu okoliu a snáď aj svetu cit pre umenie a kultúrnu spoločnosť.