• Výtvarný odbor

        • Vyučovanie vo výtvarnom odbore ZUŠ je založené na hlbšom záujme žiakov o výtvarnú tvorbu, ktorá je v edukačnom procese aplikovaná prostredníctvom pedagogického programu ako výtvarná výchova. Výtvarná výchova integruje zložky citovej a rozumovej výchovy. Uvádza dieťa do operačného priestoru výtvarnej tvorby, ktorá predstavuje komplexný spôsob poznávania sveta, na ktorom sa v harmonickom vzťahu podieľajú všetky zložky osobnosti: senzibilita i racionalita, intuícia aj intelekt, fantázia, temperament, vedomé aj nevedomé duševné aktivity... 

          Výtvarná výchova plní svoje aktuálne kultúrne poslanie. Otvára žiakovi možnosti zaradiť sa do kultúrnej tradície na úrovni súčasného myslenia. Tak ako vo vývoji druhu plní umenie funkciu kultivácie a humanizácie, tak aj v osobnom vývine, vyjadrovanie sa prostriedkami umenia funguje ako katalyzátor vlastného začleňovania sa jednotlivca do kultúry. Vyplýva to zo stále aktuálnych prapôvodných potrieb prejavu: potreba zanechať stopu, označiť priestor a vec, artikulovať tvar a zvuk, urobiť gesto, predstierať a napodobňovať, interpretovať, hrať sa a preštrukturovávať skutočnosť... Z toho vyplýva, že najvyšším a z hľadiska špecifík výtvarnej výchovy jej vlastným cieľom je výchova ku kreativite. 

          Ako výtvarné umenie tak aj výtvarná výchova prijíma impulzy z najrozmanitejších ľudských aktivít i prírodných dejov. V rámci školskej výchovy to predstavuje čo najbohatšie medzipredmetové (aj medzizáujmové) väzby. Systém takto chápanej výtvarnej výchovy je otvorený a má teda prvky interdisciplinárnych a intermediálnych presahov. Rovnako je otvorený aj po stránke metodického pluralizmu. Vedúcou odboru je Mgr. Dáša Kovalíková.

          Učiteľ: 

          Mgr. Daša Cmorejová

          PhDr. Paula Maliňáková, PhD.